Комплексна пам’ятка природи місцевого значення «Кам’яна стінка»

Координати: 48.63142054557021, 33.237317986733906

«Кам’яна стінка» знаходиться поблизу села Андріївки і займає територію у 18 га. Свою назву заказник отримав через справжню кам’яну стіну на його території. Вважається, що вона природна, але коли її побачити на власні очі, в це мало віриться. Висота цієї стіни, вірніше, її залишків  близько 6 метрів. І це є предметом для досліджень тих, хто цікавиться історією і краєзнавством. Поблизу протікає річка Кам′янка, на берегах якої ростуть рослини, занесені до Червоної книги України. Ландшафтна ділянка поєднує різні екотопи.

Взагалі територія природного комплексу вражає мальовничими краєвидами та різноманітним тваринним і рослинним світом. Статус пам’ятки природи місцевого значення «Кам’яна стінка» отримала у 1995 році. У 2008 році виготовлено та встановлено попереджуючі планшети. На заповідній території забороняється сінокосіння та розорювання земель; знищення та відлов усіх видів тварин.


Ландшафтний заказник місцевого значення «Велика і Мала скелі»

Координати: 48.739682779292465, 33.00420273023188

Знаходиться поблизу села Протопопівка і займає площу 15 га. У другій половині 80 років на вищеназваній території працювала комісія науковців, які вивчали флору і фауну в заплаві річки Інгулець, брали проби води для проведення аналізів. За результатами досліду прийнято постанову Кабінету Міністрів про оголошення цієї зони – заповідною на якій представлені угрупуванням келерії гребінчастої, типчаку, ковили волосистої та багатьох видів рослин, які занесено до Червоної Книги України: астрагал шерстисто-квітковий та зозулинець болотний. Фауна цього району представлена багатьма видами тварин: вужі, ящірки, боривітри, куріпки, журавлі, лелеки, зозулі, ластівки, лиски і навіть черепахи.

На території ландшафтного заказника розташовано лікувальне озеро. Привертає увагу перш за все не тільки мальовничістю ландшафту, а й унікальним по своїм лікувальним властивостям штучне озеро. В 1936 році діяв кар’єр по видобутку цінного будівельного матеріалу – каменю. Якось після чергового вибуху, на поверхню потужно хлинула вода – чи то підземне море, чи, навіть океан. За 10 хвилин глибочезний кар’єр був заповнений водою вщерть. Підривники розкрили реліктове джерело води. Площа поверхні 1,5-2 га. Максимальна глибина 80 метрів. Є дрібна риба, раки. Хімічний аналіз показав це йодо-бромиста вода з родоном. Коли почалась Велика Вітчизняна війна, з перших же днів фашистської окупації, німці почали вивозити воду з озера до Німеччини. Емпіричним шляхом люди дійшли висновку, що озерна вода лікує хвороби опорно-рухової системи, остеохондроз, ревматизм, відкладення солей, захворювання шкіри. Тому приїздять туристи з різних міст сюди не тільки відпочивати, але й на лікування.


Ботанічний заказник загальнодержавного значення «Лікарівський»

Координати: 48.77811577180838, 33.161845449239316

Ботанічний заказник загальнодержавного значення в Україні. Розташований у межах Лікарівського старостинського округу. Площа 70 га. Створений згідно з Указом Президента України від 10 грудня 1994 року № 750 / 94. 

Під охороною – східна частина Березівської балки, на схилах якої зростає степова рослинність. Тут поширені ковила Лессінга, ковила волосиста, півники понтичні, півники карликові. Наявна велика популяція сон-трави чорніючої, трапляється тюльпан бузький, гіацинтик блідий, інші ефемероїди. Мешкають два види джмелів, занесених до Червоної книги України.